Karkonosze mapa

Karkonosze mapa papierowa i elektroniczna

Wybierasz się na wycieczkę w góry? Np. w Karkonosze czy też Tatry? Jeżeli tak, to Karkonosze mapa lub Tatry mapa będzie Ci potrzebna. Pozwoli swobodnie poruszać się po górach. Jeszcze kilka lat temu jedynym słusznym wyborem był wybór papierowej mapy. Jednak aktualnie każdy z nas ma w rękach bardzo wydajne smartfony, które pozwalają na swobodną nawigację. Każdy musi samodzielnie zdecydować, dlatego też przedstawiamy poniżej najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami map.

Mapy papierowe

Niektóre osoby uważają, że Gorce mapa papierowa jest jedynym rozwiązaniem, które ma sens, a rozwiązania elektroniczne do niczego się nie nadają. Oczywiście trzeba pamiętać, że do dobrego zestawu map jest niezbędny dobry mapnik, który doskonale zabezpieczy je przed zniszczeniem. Przede wszystkim zaletą papierowych map jest możliwość podglądu na całą okolicę. Jest to przydatna rzecz podczas planowania trasy. W większości dobrych papierowych map, zwłaszcza jeżeli chodzi o Karkonosze mapa, powinny one mieć podane czasy przejścia między konkretnymi miejscami. Dodatkowo bardzo łatwo zmienić trasę podczas wędrówki. Oczywiście zaletą papierowej mapy jest także brak konieczności ładowania, czy też konieczności przesuwania ekranu palcem. Jeśli chodzi o wady, to nie znajdziemy swojego aktualnego położenia. Istnieje też możliwość zamoknięcia mapy.

Mapy elektroniczne

Map dostępnych w telefonie jest bardzo dużo, jednak wszystkie z nich mają bardzo podobne wady i zalety. Później dochodzi tylko kwestia użytego oprogramowania. Przede wszystkim bardzo dużą wadą, jeśli chodzi o mapy w telefonie, jest konieczność dbania o baterię. Nawet najlepsza elektroniczna mapa, która obejmuje szlaki turystyczne Tatry, nie będzie działała bez prądu. Dlatego też przy dłuższych wędrówkach z całą pewnością przyda się dodatkowy powerbank. Do wad trzeba zaliczyć także działanie tylko online (tu kwestia oprogramowania). Aplikacje pozwalają na planowanie trasy z konkretnymi punktami przelotowymi. W niektórych przypadkach również aplikacje pozwalają na pokazanie czasu drogi, kwestie rodzaju podejścia i wielu innych informacji.
To, które rozwiązanie się wybierze, zależy w głównej mierze od konkretnej osoby. Jednak najlepszym pomysłem jest posiadanie zarówno papierowej, jak również elektronicznej mapy. W przypadku awarii urządzenia elektronicznego można skorzystać także z alternatywy. Najlepszym zabezpieczeniem będzie jednak skorzystanie z usług biura przewodnickiego. Doświadczony przewodnik zadba o nasze bezpieczeństwo i zna doskonale większość tras. Są także szczyty, takie jak Gerlach, gdzie prawo wymaga aby było to wejście na Gerlach z przewodnikiem. W takim wypadku żadna mapa nie zastąpi doświadczenia człowieka.