Mapa Tatr

Niezbędna mapa Tatr

Wybierając się w góry, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Przed wyprawą należy wygodnie się ubrać, wybrać rzeczy, które będą odpowiednie na zmienne warunki pogodowe. Warto zabrać ze sobą wodę, jedzenie, kurtkę przeciwdeszczową, kompas i przede wszystkim mapy. Mapa Tatr będzie szczególnie przydatna, gdy znajdziemy się w miejscu bez zasięgu, padnie nam telefon albo warunki pogodowe uniemożliwiają jego wykorzystanie.

Idąc w Tatry mapa jest niezbędną częścią naszego plecaka, zapewni ona nie tylko bezpieczeństwo, mniejsze prawdopodobieństwo zgubienia się, ale także możliwość odkrywania ciekawych miejsc, których nie da się znaleźć bez pomocy mapy.
Mapa przydaje się także, jeśli chcemy spacerować nie tylko przez szlaki turystyczne Tatry. Dzięki papierowym mapom, można znaleźć wiele ciekawszych szlaków, które pozwolą jeszcze bardziej eksplorować piękne, górskie pasma. Są one przydatne szczególnie dla prawdziwych miłośników i pasjonatów, którzy nie lubią turystycznych tłumów. Warto także zwrócić uwagę, że pomimo wszystkich zalet map, które posiadamy w telefonach, używanie GPS znacznie wyczerpuje baterię. Pełna bateria jest niezbędna podczas górskich wypraw, szczególnie w przypadku, gdy musimy wezwać pomoc. Istnieją także szczyty, których zdobycie samodzielnie nie jest możliwe. Przykładem jest wspinaczka na Gerlach, którą należy odbywać w towarzystwie przewodnika wysokogórskiego.

Mapy nad morzem

Mapy Tatr podczas wyprawy w te tereny powinny być konieczne. Jednak podczas wakacji nad morzem mapa nie jest niezbędne. Nad morzem możemy skupić się głównie na mapach przedstawiających ciekawsze atrakcje, które chcemy odwiedzić. Chociaż większe przydają się także w sytuacji, gdy nie znamy dokładnej drogi do miejsca, w którym się zatrzymaliśmy.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że tereny nadmorskie są zazwyczaj mało skomplikowane, a większość infrastruktury jest skupiona wokół promenady. Dzięki takiemu ułożeniu, miasta nadmorskie są łatwe do poruszania się nawet dla przyjezdnych. Góry są o wiele bardziej niebezpieczne, głównie przez zalesienie oraz zmienną pogodę.
Można zatem podsumować, że mapy zawsze warto mieć, chociaż w górach przydają się bardziej niż nad morzem. Warto też podkreślić, że mapy górskie znacznie poprawiają nasze bezpieczeństwo. Wersja papierowa będzie zawsze niezawodna i pod ręką.